Tenis: Sorana Cîrstea, învinsă în primul tur la Ostrava (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost învinsă de estoniana Anett Kontaveit, cu 6-4, 6-4, luni seara, în prima rundă a turneului WTA de la Ostrava (Cehia), dotat cu premii totale de 565.530 de dolari.

Cîrstea (31 ani, 37 WTA) s-a înclinat după o oră şi 29 de minute în faţa jucătoarei baltice (25 ani, 30 WTA).

Kontaveit a câştigat astfel toate cele cinci meciuri directe cu Cîrstea, dintre care trei anul acesta (precedentele la Dubai şi Miami).

Ambele jucătoare au avut o evoluţie destul de modestă la serviciu, cu multe break-uri. Kontaveit a tranşat primul set printr-un break realizat la 4-4, iar în actul secund a avut 5-2, dar Cîrstea a revenit şi a condus cu 40-0 contra serviciului la 4-5, însă Anett Kontaveit reuşit să încheie conturile.

Cîrstea s-a ales cu un cec de 6.650 de dolari şi un punct WTA.
AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Trei camere în Genova, la prețul unei garsoniere în București: „Nu, frate, vreau să dau de la 200.000 de euro în sus, în România”

2 Nicu Fălcoi, înlăturat de la șefia Avioane Craiova în plin scandal al IAR-99 blocate

3 O apropiată a lui Adrian Năstase, propunerea PSD pentru șefia Institutului Cultural Român

4 Traseul dronei rusești care a lovit un bloc din Galați: cum s-a desprins din grupul de atac și ce încărcătură explozivă avea

5 „Fiecare vehicul rus este o țintă” / Ucraina spune că a „tăiat” coridorul strategic dintre Crimeea și Donbas