Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea la Madrid (WTA)

Tenis: Sorana Cîrstea s-a calificat în turul al doilea la Madrid (WTA)

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea s-a calificat în runda a doua a turneului WTA de la Madrid, dotat cu premii totale de 7.021.128 de dolari, duminică, după o victorie surprinzătoare în faţa americancei Madison Keys, cap de serie numărul 13, cu 3-6, 6-4, 6-1.

Cîrstea (29 ani, 93 WTA), beneficiara unui wildcard, a obţinut cea mai importantă victoria a sa din acest an, într-o oră şi 45 de minute.

Madison Keys (24 ani), numărul 14 mondial, a avut 6 aşi, dar a făcut şi multe erori neforţate în acest meci, în special în setul decisiv, când Sorana a evoluat la un nivel superior.

Cîrstea şi-a asigurat un cec de 42.220 de euro şi 65 de puncte WTA, iar următoarea sa adversară va fi Caroline Garcia, victorioasă cu 7-5, 6-2 în faţa taiwanezei Su-Wei Hsieh.

Garcia (22 WTA) a câştigat singurul meci direct, în 2017, la Toronto, cu 6-2, 6-7 (4), 6-4, în primul tur. AGERPRES (AS-editor: Mihai Ţenea, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Fotografia care i-a convins pe români că sunt urmașii dacilor. Acum un secol, un scoțian a surprins-o într-un sat uitat din munți

2 Capul Verde, paradisul exotic ascuns al turismului sexual. Băieții Western Union și secretele nevăzute

3 Cum ar putea ajunge avionul lui Putin în Budapesta: escortat de avioane turcești și sârbe, pe o rută de 5.000 de km

4 Kim Kardashian a lansat un model de bikini, cu floci multicolori...

5 „Gata cu împușcăturile”. Mesajul lui Trump după întâlnirea cu Zelenski: „Granițele să se oprească acolo unde sunt”