Tenis: Sorana Cîrstea s-a oprit în optimile de finală la Australian Open

Jucătoarea română de tenis Sorana Cîrstea a fost eliminată în optimile de finală ale Openului Australiei, fiind învinsă în două seturi, 6-2, 6-3, de spaniola Garbine Muguruza, a șaptea favorită a competiției, într-o partidă disputată duminică la Melbourne.

Cîrstea (26 ani, locul 78 WTA) va fi recompensată cu un cec în valoare de 220.000 dolari australieni și 240 de puncte WTA, după ce a acces în premieră în această fază la turneul de Mare Șlem de la antipozi.

Reprezentanta Românei reușise anterior două calificări în turul al treilea la Melbourne, cu ocazia edițiilor din 2012 și 2013.

Cea mai bună performanță la un turneu de Grand Slam pentru Sorana Cîrstea rămâne însă sfertul de finală din 2009, de la Roland Garros.

Spaniola Garbine Muguruza, care s-a impus în fața Soranei Cîrstea după 65 de minute de joc, va avea o misiune dificilă în sferturile de finală, urmând să o întâlnească pe câștigătoarea partidei dintre deținătoarea trofeului, germanca Angelique Kerber, numărul unu mondial, și americanca Coco Vandeweghe.

AGERPRES (editor: Mihai Dragomir, editor online: Anda Badea)


populare
astăzi

1 Înalta Curte a deblocat procesul în dosarul „lovitură de stat”: Călin Georgescu și Horațiu Potra, în judecată

2 Ion Sturza / „Moldovenii risipesc energia României, au arătat degetul mijlociu”

3 Seceta severă dezvăluie Podul lui Constantin cel Mare, o rară minune romană

4 Victor Ponta revine cu un partid nou: cum poate frâna AUR și ajuta președintele în 2028

5 Devastator mesaj! / Fost judecător suprem acuză Curtea de Apel București de „sabotaj” în cazul Negoiță