Tenis: Spaniolii Nadal şi Bautista, în sferturi la Wimbledon

Jucătorii spanioli de tenis Rafael Nadal (locul 2 ATP, cap de serie nr. 3) şi Roberto Bautista-Agut (22 ATP, cap de serie 23) s-au calificat lejer luni în sferturile de finală ale turneului de la Wimbledon, al treilea de Mare Şlem al anului.

Nadal a trecut în optimi în trei seturi simetrice, 6-2, 6-2, 6-2, de portughezul Joao Sousa (69 ATP), după o oră şi 45 de minute de joc. El îl va înfrunta în runda următoare pe învingătorul din partida care-i opune pe americanii Sam Querrey (65 ATP ) şi Tennys Sandgren (94 ATP).

Roberto Bautista-Agut l-a învins tot în trei seturi, 6-3, 7-5, 6-2, pe francezul Benoît Paire (32 ATP, cap de serie nr. 28) şi va juca în sferturi cu învingătorul din partida Guido Pella (Argentina, 26 ATP) - Milos Raonic (Canada, 17 ATP). AGERPRES


populare
astăzi

1 Foarte interesant ce spune omul ăsta despre Nicușor Dan...

2 Citiți și voi ce a văzut un pilot american de F-15 în Iran...

3 BREAKING Becali dezvăluie că Simion i-a promis președintelui Nicușor Dan că-l votează pe Veștea

4 BREAKING În ședința PNL s-a decis doar schimbarea președinților a 12 filiale de partid, toți din tabăra puciștilor

5 VIDEO Incident protocolar la Cotroceni: Delegația AUR, îndepărtată de la masa discuțiilor înainte de sosirea lui Nicușor Dan