Tenis: Spanioloaica Paula Badosa, în semifinalele Turneului Campioanelor

Jucătoarea spaniolă Paula Badosa, Nr.7 pe lista favoritelor, a învins-o sâmbătă pe grecoaica Maria Sakkari (Nr.4), cu 7-6 (7/4), 6-4, şi s-a calificat în semifinalele Turneului Campioanelor, competiţia de final de sezon din circuitul feminin de tenis (WTA), dotată cu premii totale în valoare de 5 milioane de dolari, care are loc anul acesta la Guadalajara (Mexic).

Badosa, care datorează prima sa participare la această competiţie graţie victoriei în turneul de la Indian Wells, din octombrie, a câştigat grupa
Chichen Itza cu două victorii, după cea obţinută joi în faţa belarusei Arina Sabalenka, principala favorită.

La rândul ei, Sabalenka a trecut în cel de-al doilea meci al zilei de poloneza Iga Swiatek (Nr.5), cu 2-6, 6-2, 6-4, şi îşi păstrează şansele de a accede în semifinale, aflându-se pe locul 3 în clasamentul grupei Chichen Itza, cu o victorie şi o înfrângere, la egalitate cu Maria Sakkari, ocupanta locului secund, dar departajate de setaveraj.

Pe ultimul loc al grupei se află Iga Swiatek cu două înfrângeri, care a fost eliminată din competiţie.

Primele două jucătoare din fiecare grupă (Teotihuacan şi Chichen Itza) se califică în semifinale. Dacă două jucătoare sunt la egalitate, rezultatul confruntării lor directe le departajează.
AGERPRES (AS/editor: Vlad Constantinescu, editor online: Irina Giurgiu)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...

5 Viitorul Guvern Veștea / Marian Neacșu, vicepremier și la Interne, alături de lista completă a miniștrilor