Tenis: Spaniolul Nadal și sud-africanul Anderson, în finala US Open

Tenis: Spaniolul Nadal și sud-africanul Anderson, în finala US Open

Tenismanul spaniol Rafael Nadal, nr. 1 mondial, și sud-africanul Kevin Anderson, nr. 32 mondial, s-au calificat în finala masculină de la US Open, ultimul turneu de Mare Șlem al anului.

Vineri, în semifinale, spaniolul l-a învins în patru seturi, 4-6, 6-0, 6-3, 6-2, pe argentinianul Juan Martin del Potro, nr. 28 mondial, laureatul de la US Open 2009, care în sferturi l-a eliminat pe elvețianul Roger Federer .

Kevin Anderson va disputa, la 31 de ani, prima sa finală de Mare Șlem, învingându-l în semifinale pe spaniolul Pablo Carreno Busta tot în patru seturi, 4-6, 7-5, 6-3, 6-2.


Nadal va încerca duminică să câștige al 16-lea titlu într-un turneu de Mare Șlem din carieră, al doilea în 2017 după cel de la Roland Garros în luna iunie, și al treilea la Flushing Meadows după cele din 2010 ș 2013.

AGERPRES (editor: Teodora Oprea, editor online: Andreea Lăzăroiu)


populare
astăzi

1 ALERTĂ PSD încearcă să „betoneze” sinecurile „păsărelelor” de partid?

2 Uite unul dintre motivele pentru care PSD se prăbușește în sondaje!

3 Încă o dovadă că lucrurile au luat-o razna în Ro / Conducerea CEC, răsfățată cu salarii imense de până la 27.000 de euro lunar!

4 În premieră, PSD pierde controlul CCR după 33 de ani

5 La 52 de ani, Sofia Vergara pozează topless în Ibiza și i-a sucit mințile unui cuceritor din sportul mondial