Tenis: Turneul de la Roland Garros - rezultatele înregistrate în ziua a doua

Tenismanul japonez Kei Nishikori, cap de serie numărul 5, s-a calificat în turul secund al turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, învingându-l în trei seturi, 6-1, 7-5, 6-3, pe italianul Simone Bolleli, într-o partidă disputată luni.

Într-un alt joc, francezul Gilles Simon (nr.9) s-a impus cu 6-1, 6-3, 6-4 în fața brazilianului Thomaz Bellucci.

În schimb, meciul dintre britanicul Andy Murray, al doilea favorit al competiției pariziene, și cehul Radek Stepanek a fost întrerupt din cauza întunericului, în setul al patrulea, la scorul de 6-3, 6-3, 0-6, 4-2.

În întrecerea feminină, poloneza Agnieszka Radwanska, numărul 2 pe lista favoritelor, a expediat-o rapid, în două seturi, 6-0, 6-2, pe sârboaica Bojana Jovanovski, în timp ce rusoaica Svetlanta Kuznețova (nr.13) a avut nevoie de trei seturi, 4-6, 6-1, 6-4, pentru a trece de kazaha Iaroslava Șvedova.

Rezultate înregistrate în ziua a doua a turneului de la Roland Garros.

Simplu feminin (turul 1)
Simona Halep (România/N.6) — Nao Hibino (Japonia) 6-2, 6-0
Irina-Camelia Begu (România/N.25) — Bethanie Mattek-Sands (SUA) 5-7, 6-1, 6-3
Yanina Wickmayer (Belgia) — Alexandra Dulgheru (România) 6-1, 6-3
Myrtille Georges (Franța) — Christina McHale (SUA) 6-7 (7/9), 6-0, 6-3
Naomi Osaka (Japonia) — Jelena Ostapenko (Letonia/N.32) 6-4, 7-5
Veronica Cepede (Paraguay) — Sabine Lisicki (Germania) 6-2, 6-2
Sloane Stephens (SUA/N.19) — Margarita Gasparyan (Rusia) 6-4, 6-3
Barbora Zahlavova Strycova (Cehia/N.30) — Lucie Hradecka (Cehia) 6-4, 7-5
Polona Hercog (Slovenia) — Lourdes Dominguez (Spania) 6-4, 7-6 (7/4)
Agnieszka Radwanska (Polonia/N.2) — Bojana Jovanovski (Serbia) 6-0, 6-2
Garbine Muguruza (Spania/N.4) — Anna Karolina Schmiedlova (Slovacia) 3-6, 6-3, 6-3
Svetlana Kuznețova (Rusia/N.13) — Iaroslava Șvedova (Kazahstan) 4-6, 6-1, 6-4
Caroline Garcia (Franța) — Lesia Țurenko (Ucraina) 6-3, 7-5
Heather Watson (Marea Britanie) — Nicole Gibbs (SUA) 5-7, 6-2, 6-2
Annika Beck (Germania) — Marina Zanevska (Ucraina) 6-1, 6-2
Elena Vesnina (Rusia) — Madison Brengle (SUA) 6-2, 6-3
Shelby Rogers (SUA) — Karolina Pliskova (Cehia/N.17) 3-6, 6-4, 6-3
Mirjana Lucic-Baroni (Croația) — Daniela Hantuchova (Slovacia) 6-1, 6-2
Țvetana Pironkova (Bulgaria) — Sara Errani (Italia/N.16) 6-3, 6-2
Cagla Buyukakcay (Turcia) — Aliaksandra Sasnovici (Belarus) 5-7, 7-6 (7/2), 6-2
Katerina Bondarenko (Ucraina) — Roberta Vinci (Italia/N.7) 6-1, 6-3
Coco Vandeweghe (SUA) — Naomi Broady (Marea Britanie) 6-4, 3-6, 6-3
Johanna Larsson (Suedia) — Magda Linette (Polonia) 6-3, 4-6, 7-5
Zarina Dias (Kazahstan) — Carina Witthoeft (Germania) 2-6, 6-4, 6-2

Simplu masculin (turul 1)
Dusan Lajovic (Serbia) — Denis Kudla (SUA) 6-4, 6-3, 6-3
Stan Wawrinka (Elveția/N.3) — Lukas Rosol (Cehia) 4-6, 6-1, 3-6, 6-3, 6-4
Kei Nishikori (Japonia/N.5) — Simone Bolleli (Italia) 6-1, 7-5, 6-3
Jeremy Chardy (Franța/N.30) — Leonardo Mayer (Argentina) 6-4, 3-6, 6-4, 6-2
Milos Raonic (Canada/N.8) — Janko Tipsarevic (Serbia) 6-3, 6-2, 7-6 (7/5)
Jack Sock (SUA/N.23) — Robin Haase (Olanda) 6-3, 7-5, 3-6, 6-7 (3/7), 6-2
Viktor Troicki (Serbia/N.22) — Grigor Dimitrov (Bulgaria) 2-6, 6-3, 5-7, 7-5, 6-3
Taro Daniel (Japonia) — Martin Klizan (Slovacia) 3-6, 4-6, 7-5, 6-4, 3-0 (abandon Klizan)
Adam Pavlasek (Cehia) — Roberto Carballes Baena (Spania) 6-2, 4-6, 6-3, 1-6, 6-1
Adrian Mannarino (Franța) — Mihail Kukușkin (Kazahstan) 6-4, 2-6, 6-2, 6-4
Jordan Thompson (Australia) — Laslo Djere (Serbia) 6-3, 6-4, 7-5
Dustin Brown (Germania) — Dudi Sela (Israel) 6-7 (5/7), 6-4, 7-6 (7/5), 4-6, 6-4
Ivo Karlovic (Croația/N.27) — Albert Montanes (Spania) 6-2, 7-6 (9/7), 7-6 (7/5)
Guido Pella (Argentina) — Diego Schwartzmann (Argentina) 6-2, 3-6, 6-2, 6-3
Gilles Simon (Franța/N.16) — Rogerio Dutra Silva (Brazilia) 7-6 (7/5), 6-4, 6-2
Fernando Verdasco (Spania) — Steve Johnson (SUA/N.33) 7-5, 6-4, 7-5
Ivan Dodig (Croația) — Mihail Iujnîi (Rusia) 6-4, 5-7, 7-5, 2-6, 6-3
Marco Trungelliti (Argentina) — Marin Cilic (Croația/N.10) 7-6 (7/4), 3-6, 6-4, 6-2
Mathias Bourgue (Franța) — Jordi Samper-Montana (Spania) 7-5, 7-6 (7/5), 7-6 (8/6)
Richard Gasquet (Franța/N.9) — Thomaz Bellucci (Brazilia) 6-1, 6-3, 6-4
Kyle Edmund (Marea Britanie) — Nikoloz Basilașvili (Georgia) 7-6 (7/4), 6-7 (7/9), 7-5, 6-1
Albert Ramos-Vinolas (Spania) — Horacio Zeballos (Argentina) 6-3, 4-6, 7-5, 6-0
Andrej Martin (Slovacia) — Daniel Munoz de la Nava (Spania) 6-2, 6-3, 4-6, 6-4
Bjorn Fratangelo (SUA) — Sam Querrey (SUA) 6-3, 6-1, 6-7 (3/7), 6-3

AGERPRES (autor: Mihai Dragomir, editor: Adrian Drăguț, editor online: Andreea Lăzăroiu)


Trimite pe WhatsApp

Citește și:

populare
astăzi

1 După ce citiți acest text să nu uitați că Institutul Cantacuzino a fost îngropat de Ponta

2 FOTO / VIDEO Priviți unde și-a izolat Pentagonul echipele de comandă pentru a monitoriza pandemia

3 Ministrul Sănătăţii, mesaj dur: „Au venit de frică, dar bravează, au fugit de moarte, dar pot aduce moartea”. …

4 VIDEO „Da, te poți infecta din aer, în anumite condiții. Masca: obligatorie. Trei scenarii pentru sfârșitul cr…

5 Tablou cu viruși punând la cale un nou atac asupra României

recomandări

Te ia DNA: Cristi Bâgiu

S-a lansat Milionarul pentru Android! Descarcă din Play Store

Vezi cum drona asta zboară cu super viteză prin clădiri abandonate