Tenis: Wawrinka, în semifinale la Roland Garros

Tenismanul elvețian Stanislas Wawrinka, numărul 3 mondial, s-a calificat în semifinalele turneului de Mare Șlem de la Roland Garros, trecând miercuri de croatul Marin Cilic, locul 8 ATP, în trei seturi, 6-3, 6-3, 6-1.

Jucătorul din Țara cantoanelor, câștigător al competiției pariziene în 2015, îl avea ca următor adversar pe învingătorul dinte britanicul Andy Murray, N.1 mondial, și japonezul Kei Nishikori (9).

Cealaltă semifinală îi va opune pe spaniolul Rafael Nadal, numărul 4 mondial, și austriacul Dominic Thiem, al șaptelea jucător al lumii.

AGERPRES (editor: Mircea Lazaroniu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?