Tensiuni la Kiev: Președintele Zelenski l-a demis pe ministrul Apărării, Mihailo Fedorov
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a decis înlăturarea lui Mihailo Fedorov din fruntea Ministerului Apărării, o informație confirmată de un oficial guvernamental, citat de Kyiv Independent. Această decizie majoră, care survine după o întâlnire crucială privind provocările armatei, a generat deja dezacorduri în rândul parlamentarilor și ridică semne de întrebare cu privire la stabilitatea conducerii apărării în plin conflict.
Președintele Volodimir Zelenski a confirmat recenta sa decizie de a-l demite pe Mihailo Fedorov din funcția de ministru al Apărării, potrivit unui oficial ucrainean familiarizat cu situația, citat de publicația Kyiv Independent.
Pentru a-i succeda lui Fedorov, ministrului de Interne Ihor Klimenko i s-a propus preluarea portofoliului Apărării, conform unei surse anonime din partidul de guvernământ „Slujitorul Poporului”, citată tot de Kyiv Independent. Totuși, numirea lui Klimenko necesită aprobarea Parlamentului.
Această mișcare nu a fost primită cu entuziasm în cercurile politice, atât deputați ai partidului de guvernământ, cât și din opoziție exprimându-și dezaprobarea, notează News.ro . „Este o veste proastă”, a afirmat un parlamentar din formațiunea lui Zelenski.
Analistul politic Volodimir Fesenko a criticat decizia într-o declarație pentru Kyiv Independent, subliniind consecințele potențiale ale acestei schimbări repetate la vârful Ministerului Apărării:
Nu cred că este corect să fie schimbat ministrul Apărării la fiecare şase luni. Nu există reproşuri fundamentale la adresa lui Fedorov şi ar trebui să i se permită să finalizeze reformele pe care deja le-a anunţat. O nouă schimbare la conducerea Ministerului Apărării – indiferent cine îl va înlocui – nu va face decât să creeze şi mai mult haos. Volodimir Fesenko
Soarta lui Mihailo Fedorov, dacă va primi o altă funcție în cadrul guvernului ucrainean, rămâne incertă în acest moment.
Decizia președintelui Zelenski a survenit în urma unei întâlniri cu Fedorov și comandantul-șef al armatei ucrainene, Oleksandr Sîrski. Discuțiile s-au axat pe principalele provocări cu care se confruntă forțele armate, inclusiv problema mobilizării.
Întrebat de jurnaliști despre o posibilă demitere a lui Fedorov, Zelenski a evitat un răspuns direct, declarând doar că își dorește ca armata și conducerea Ministerului Apărării să fie „unite” și „pe aceeași lungime de undă”. Președintele a confirmat desfășurarea întâlnirii, menționând că „prioritatea este dialogul dintre armată şi Ministerul Apărării, rezolvarea problemelor legate de recrutare şi consolidarea apărării aeriene”.
Conform analistului Volodimir Fesenko, este posibil ca demiterea să fie legată de existența unor tensiuni între Fedorov și generalul Sîrski. „Există informaţii privind neînţelegeri în relaţia dintre Fedorov şi Sîrski. Nu toată lumea este mulţumită de propunerile lui Fedorov privind reforma armatei, în special de planurile sale de reorganizare a modului în care funcţionează Ministerul Apărării”, a explicat Fesenko.
Explorează subiectele:

