Timiş: Descinderi ale poliţiştilor într-un caz de delapidare de zeci de milioane de euro, de la AEM

Poliţiştii de la Crimă Organizată au descins, marţi, sub coordonarea procurorului DIICOT, la mai multe adrese din Timişoara şi Bucureşti, într-un dosar de delapidare prin care a fost prejudiciată societatea AEM Timişoara, care produce contoare electrice.

Potrivit unor surse judiciare, prejudiciul ar fi de zeci de milioane de euro, fiind vizată activitatea fabricii din perioada 2011 - 2017, când în evidenţele contabile erau trecute mai multe contoare finite decât în realitate.

Mai multe persoane vor fi conduse la sediul DIICOT Timişoara pentru audieri, sub suspiciunea săvârşirii mai multor infracţiuni, între care constituire de grup infracţional organizat, fals în înscrisuri sub semnătură privată, uz de fals şi delapidare.

Fabrica AEM a marcat, în 2020, 50 de ani de activitate. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA

4 Intensificarea atacurilor ucrainene în Crimeea ocupată duce la declararea stării de urgență

5 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”