Timmermans: Poliţia magistraturii trebuie făcută de magistraţi, nu de către ministrul Justiţiei sau de vreun politician

Prim-vicepreşedintele Comisiei Europene, Frans Timmermans, consideră că "poliţia magistraturii" în România trebuie făcută de către magistraţi.

Timmermans, aflat joi în vizită în România, a fost întrebat într-o conferinţă de presă despre raportul ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, cu privire la revocarea procurorului şef al DNA, Laura Codruţa Kovesi,

"Aşa cum am spus deja şi interlocutorilor din Parlament, premierului, ministrului Justiţiei, eu cred cu fermitate că această poliţie a magistraturii trebuie făcută de magistraţi. (...) Toţi oamenii sunt păcătoşi, mai şi greşim. Nu ar trebui să fie cei din Guvern sau alţii, ci cei din sistem", a afirmat Timmermans într-o conferinţă de presă.

El a precizat că a văzut raportul întocmit de ministrul Justiţiei în acest caz. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Mă cutremur să mă gândesc ce se va întâmpla”

2 Încă o mare porcărie moșită de „împărăteasa” României

3 Răsturnare de situație în Ungaria? / Alianţa Fidesz-KDNP ar avea 50%

4 Procuroarea care a contribuit la recuperarea Coifului de la Coțofănești, „răsplătită” cu rechemarea în țară de ministerul condus de PSD

5 „PSD-ului i se rezervă o soartă proastă dacă va urma ceea ce îndeamnă domnul Sorin Grindeanu. Riscă să ajungă inclusiv în opoziţie”