Ţinta de deficit bugetar pentru acest an este 7,13% din PIB

Deficitul bugetului general consolidat a fost de 4,7% din PIB, după primele 11 luni din acest an, adică 56 de miliarde de lei. În aceeaşi perioadă a anului trecut, deficitul era de 84 de miliarde, reprezentând 7,94% din PIB. Scăderea deficitului a fost detereminată de creşterea veniturilor bugetare cu 1,25 puncte procentuale din PIB şi de reducerea cheluielilor bugetare cu două puncte procentuale, în principal ca urmare a diminuării ponderii cheltuielilor cu salariile şi pensiile. Totodată, cheltuielile de investiţii au fost cu 3 miliarde de lei mai mari, iar plăţile generale de epidemia COVID-19 au fost de 13 miliarde de lei. Ţinta de deficit bugetar pentru acest an este 7,13% din PIB – potrivit Ministerului de Finanţe.

Sursa: rador.ro


populare
astăzi

1 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

2 Adevărata misiune a lui Bolojan? / Aderarea Oanei Gheorghiu și a lui Dragoș Pîslaru la PNL stârnește critici și îngrijorări

3 Elena Lasconi, avertisment ferm pentru Nicușor Dan: „Veți fi primul președinte demis din istoria României”

4 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

5 Rusia / un pluton de asalt, aproape anihilat în 10 zile; un canal pro-Kremlin descrie „orașul morților”