Toader: Aproape am finalizat analiza rapoartelor CSM privind candidaturile la funcţii de conducere în Parchete; astăzi încheiem procedura

Ministerul Justiţiei aproape a finalizat analiza rapoartelor Secţiei pentru procurori a CSM privind candidaturile pentru funcţiile de şef al DNA, adjunct al DIICOT şi de director de resurse umane la Parchetul General, a declarat ministrul Tudorel Toader, care a precizat că, în cursul zilei de luni, doreşte să încheie procedura de numire a unor magistraţi în aceste posturi vacante.

"Avem trei candidaturi cu avizele Secţiei de procurori a CSM-ului - pentru şef la DNA, pentru adjunct la DIICOT şi pentru director la resurse umane de la Parchetul General. Termin şedinţa aici, merg la Ministerul Justiţiei, aproape am finalizat analizele rapoartelor de la Secţia pentru procurori, astăzi nu plec de la minister, adică în timpul programului, şi dăm drumul, adică încheiem procedura. Că trimitem, că nu trimitem, vedem, dar azi tragem linie", a explicat Toader, la intrarea în sediul CSM. AGERPRES/(A - autor: Daniel Alexandru Florea, editor: Claudia Stănescu, editor online: Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 VIDEO Răsturnare de situație? / „Mai trebuie votată moțiunea de cenzură de marți?" / S-a răzgândit Simion? O nouă țeapă pentru PSD?

2 Motivul crimei care a îngrozit Elveția: de la viața „perfectă” la buncărul în care o fostă Miss a fost dezmembrată de „soțul perfect”

3 Cea mai seducătoare antrenoare, criticată după ce a leșinat în timpul meciului. Acuzată de prefăcătorie: „De la atâta gesticulat!”

4 VIDEO Umbrărescu a adus 5.000 de oameni pe A7, lucrează non-stop și s-a angajat să livreze ceea ce experții consideră imposibil

5 Culisele unui schimb de prizonieri ca în filme. Cine este femeia predată Rusiei la pachet cu trădătorul Bălan