Toader: Decizia CCR - bazată pe principiul că procurorii îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea ministrului Justiţiei

Ministrul Tudorel Toader consideră că decizia Curţii Constituţionale de miercuri cu privire la existenţa unui conflict între puteri în cazul respingerii revocării şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi, se bazează pe principiul conform căruia procurorii îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea ministrului Justiţiei.

"Decizia CCR valorifică principiul constituţional potrivit căruia procurorii îşi desfăşoară activitatea sub autoritatea ministrului Justiţiei. Preşedintele României nu are nicio abilitare legală pentru evaluarea competenţelor profesionale sau manageriale ale procurorilor de rang înalt, spre deosebire de ministrul Justiţiei care are astfel de competenţe, stabilite atât la nivel constituţional cât şi la nivel infraconstituţional", a scris ministrul Justiţiei pe pagina sa de Facebook.

Miercuri, Curtea Constituţională a constatat că există conflict între puteri în cazul respingerii revocării şefei DNA , Laura Codruţa Kovesi.

Preşedintele CCR, Valer Dorneanu, a anunţat că plenul Curţii, cu majoritate de voturi, a admis sesizarea premierului cu privire la acel conflict de competenţă, constatându-se conflict între ministrul Justiţiei şi preşedinte determinat de refuzului şefului statului de a da curs cererii de revocare a şefei DNA.

Judecătorii CCR au stabilit, în dispozitivul deciziei prin care au constatat conflict între puteri, că preşedintele urmează să emită decretul de revocare a şefei DNA, au precizat, pentru AGERPRES, surse judiciare. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce pregătește PSD!

2 VIDEO De auzit ce spune Dragnea despre cei din fruntea PSD...

3 Așa o fi, PSD aruncă iar cu bani din elicopter?

4 Satul de la Dunăre care a cucerit mii de cehi. „Vin de la o mie de kilometri, dar pentru ei este ca o întoarcere acasă”

5 „De asta PSD este undeva la 12%” / „Partidul a devenit o cârpă” / Dragnea dezvăluie o întâlnire de taină cu doi social democrați și trimite săgeți către S…