Toader, despre posibile tensiuni cu premierul pe tema Kovesi: Nu am niciun element; relaţia - foarte bună

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a susţinut joi, referitor la posibilitatea existenţei unor tensiuni cu premierul Mihai Tudose pe tema revocării şefei DNA, Laura Codruţa Kovesi, că nu are niciun element pentru a considera natura relaţiei ca fiind altcumva decât foarte bună.

"Dar de unde a apărut subiectul ăsta? (...) Dacă aveţi vreun început, vreun element, mă întrebaţi, dar aşa... Orice supoziţie a dumneavoastră nu cred că trebuie să o dezvolt", le-a precizat ministrul Justiţiei jurnaliştilor la sediul CSM.

Ulterior, întrebat că, din moment ce a afirmat că e formalizată propunerea în cazul şefei DNA, este vorba automat de o cerere de revocare, Tudorel Toader a replicat: "Nu, rămân la întrebarea dumneavoastră, eu nu am niciun element pentru a considera natura relaţiei dintre mine şi premier ca fiind altcumva decât foarte bună". AGERPRES/(A - autor: Mădălina Cochinescu Verman, editor: Florin Marin, editor online Ada Vîlceanu)


populare
astăzi

1 Noi amănunte despre tentativa de lovitură de stat din China / Lui Xi Jinping i-ar fi trecut glonțul pe la urechi la propriu!

2 Așa o fi, să-i credem? / În drumul spre OCDE, România abrogă temporar un articol controversat din Codul fiscal

3 Stiglitz / Noua eră a imperiului american nu se va încheia bine nici pentru SUA, nici pentru restul lumii

4 Avram Iancu le cere românilor să-i doneze bani pentru a-și cumpăra o mașină nouă: „Cel mai ieftin model este 19.500 euro”

5 Cine este Sorin Cîrstea, generalul numit de Nicușor Dan consilier de stat și secretar al CSAT