Toader despre sesizarea asupra Legii 304/2004: E dreptul preşedintelui, nu am citit motivele de neconstituţionalitate evocate

Toader despre sesizarea asupra Legii 304/2004: E dreptul preşedintelui, nu am citit motivele de neconstituţionalitate evocate

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, a declarat, sâmbătă, la Sinaia, că este dreptul constituţional al preşedintelui să sesizeze Curtea Constituţională a României (CCR), punctând că nu a citit motivele de neconstituţionalitate invocate de şeful statului în sesizarea privind Legea 304/2004.

"Este dreptul constituţional pe care preşedintele îl are, de a cere fie reexaminarea unei legi, fie sesizarea CCR. Evident, sunt posibile şi ambele variante, adică mai întâi să ceară reexaminarea, după aceea să solicite verificarea de constituţionalitate. Legile au mai trecut prin filtrul Curţii. Eu personal nu am citit motivele de neconstituţionalitate evocate de către preşedinte, încât chiar nu am cum obiectiv să mă refer la motivele invocate de domnia sa", a spus Toader.

Preşedintele Klaus Iohannis a trimis Curţii Constituţionale a României (CCR), vineri, o sesizare de neconstituţionalitate asupra Legii nr. 304/2004 privind organizarea judiciară.

Ministrul Justiţiei, Tudorel Toader, participă, la Sinaia, la conferinţa internaţională organizată de Autoritatea Electorală Permanentă în parteneriat cu Comisia Europeană pentru Democraţie prin Drept a Consiliului Europei (Comisia de la Veneţia), cu tema 'Alegeri libere, parlamente şi formarea naţiunii'. AGERPRES/(A - autori: Anamaria Toma, Oana Mălina Negrea, editor: Mirela Bărbulescu, editor online: Anda Badea)


Citește și:

populare
astăzi

1 PSD și PNL vor avea candidați separați la București: Gabriela Firea și Sebastian Burduja

2 Citiți și voi cine s-a prezentat la prima recrutare de soldați organizată de MAPN în 2024

3 O informație care dă fiori / Ce știe CIA despre intențiile Rusiei în Europa?

4 „Dacă voiai să câștigi nu era suficient doar să-ți petreci câteva ore cu un bărbat”

5 AUDIO Numele lui Coldea, într-un nou scandal. Anca Alexandrescu a difuzat înregistrări depuse la DNA