Toaletele de pe un aeroport japonez, echipate cu hârtie pentru dezinfectarea ecranului smartphone-ului

Toaletele de pe Aeroportul Internațional Narita, din Tokyo, au fost echipate cu o "hârtie igienică" specială, pentru dezinfectarea ecranului smartphone-ului, relatează vineri BBC News.

Hârtia, oferită de către gigantul japonez de telefonie mobilă NTT Docomo, include informații despre rețelele Wi-Fi publice puse la dispoziție de firmă, dar și despre aplicația sa de travel pentru smartphone.

Sulurile de hârtie au fost instalate în șapte toalete și vor fi disponibile până în luna martie a anului viitor, a informat presa locală, citând compania de telefonie mobilă.

Anunțul vine în contextul în care Japonia este recunoscută la nivel global pentru revoluționarea toaletelor publice, multe dintre acestea fiind moderne, curate și dotate cu facilități high-tech.

"Există de cinci ori mai mulți germeni pe un ecran de smartphone decât pe scaunul de toaletă", a precizat NTT Docomo într-un postare pe canalul său oficial de YouTube.

Compania a adăugat că sulurile speciale au fost realizate "pentru a curăța ecranele smartphone-urilor astfel încât turiștii străini să se poată bucura de călătoria lor în condiții de igienă".

AGERPRES


populare
astăzi

1 A7, eșecul major / România ratează ținta de autostrăzi, doar 190 km noi în 2026

2 Johnson acuză / Berlinul spera la o capitulare rapidă a Ucrainei înainte de invazie

3 Zero finale la Europene / gimnastica românească, la un minim istoric după Paris 2024

4 Botoșănenii și așteptările salariale: de la 5.000 la 50.000 de lei, un subiect viral

5 Ritchie Blackmore, revenire istorică pe scenă alături de Deep Purple după 33 de ani