Toate spitalele aflate în administrarea Primăriei Capitalei au achiziționat cititoare de carduri

Toate cele 19 spitale aflate în administrarea Primăriei Capitalei au achiziționat cititoare pentru cardurile de sănătate și sunt pregătite să utilizeze acest instrument de validare și decontare a serviciilor medicale, a precizat miercuri Administrația Spitalelor și Serviciilor București într-un comunicat de presă transmis AGERPRES. "M-am asigurat că toate cele 19 spitale pe care Primăria Municipiului București le administrează și-au achiziționat cititoare pentru cardurile de sănătate, au soft-urile puse la punct și personalul medical instruit. Atrag atenția tuturor managerilor din unitățile spitalicești să nu refuze niciun pacient care ajunge la spital, în cazul în care apar defecțiuni tehnice în sistem. Toți pacienții vor primi îngrijiri medicale iar eventualele probleme vor fi sesizate Casei de Sănătate a Municipiului București, pentru a fi remediate în cel mai scurt timp", a declarat primarul general, Sorin Oprescu, conform comunicatului citat.

În cazul pacienților care încă nu au primit cardul de sănătate, furnizorii de servicii medicale vor verifica în sistem dacă aceștia sunt asigurați. AGERPRES


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului