Torţionarul Alexandru Vişinescu a murit la Penitenciarul Spital Bucureşti-Rahova

Torţionarul Alexandru Vişinescu a murit la Penitenciarul Spital Bucureşti-Rahova

Torţionarul Alexandru Vişinescu a murit, luni, la Penitenciarul Spital Bucureşti-Rahova, a declarat, pentru AGERPRES, preşedintele Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor, Sorin Dumitraşcu.

Potrivit unui comunicat al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor, luni, în jurul orei 13,00, personalul medical al Penitenciarului-Spital Bucureşti-Rahova a intervenit pentru acordarea primului ajutor în cazul unei persoane aflate în custodie, concomitent fiind solicitat sprijinul serviciului unic de urgenţă 112.

"În ciuda eforturilor depuse de personalul specializat, decesul persoanei în cauză a fost declarat în jurul orei 14,30. Aceasta se afla în evidenţa unităţii cu o serie de afecţiuni medicale cronice, pentru care se acordau îngrijiri şi tratament potrivit recomandărilor medicilor specialişti. În conformitate cu prevederile legale, s-a procedat la informarea: familiei persoanei condamnate, judecătorului de supraveghere a privării de libertate, Parchetului de pe lângă Tribunalul Municipiului Bucureşti, INML Bucureşti", se mai arată în comunicatul ANP. AGERPRES


populare
astăzi

1 Corina Caragea, luată prin surprindere în vacanța din Doha: „Te măriți cu mine? Du-te dracu!”

2 Monica Pop și prietenele sale, date afară dintr-un restaurant din Capitală. „S-a purtat execrabil”

3 Postarea lui Tusk care a aprins X-ul: mesaj direct către Washington, devenit viral în mai puțin de o zi

4 CTP critică atitudinea lui Drulă după alegerile din Capitală: schimbare de ton care „dezgustă”

5 „Nemuritorii” / șefii încremeniți în funcții publice din instituții-cheie