Traficul pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse va fi oprit temporar

Traficul pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse va fi oprit temporar

Traficul pe Podul Prieteniei Giurgiu-Ruse, la frontiera cu Bulgaria, va fi oprit marți, pe ambele sensuri, între orele 09,30 - 09,50 și 11,00 - 11,20 ca urmare a efectuării unor măsurători geodezice de către specialiști bulgari.

Autoritățile de frontieră bulgare au informat Inspectoratul Teritorial al Poliției de Frontieră Giurgiu, prin intermediul Centrului Comun de Contact româno-bulgar, cu privire la faptul că, marți, angajați din cadrul unei firme specializate în topografie din Bulgaria vor efectua măsurători geodezice la podul Giurgiu-Ruse.

În acest interval de timp, autovehiculele vor fi oprite în zonele adiacente Punctului de Trecere a Frontierei Giurgiu, până la momentul reluării traficului, a anunțat IGPF.

Poliția de Frontieră Română informează cu această ocazie cetățenii că pe tot parcursul acestor măsurători va ține permanent legătura cu autoritățile bulgare. Totodată, s-au dispus toate măsurile aflate în competență pentru fluidizarea traficului, fiind utilizate la maxim infrastructura punctului de frontieră și arterele disponibile pentru efectuarea controlului la intrarea și ieșirea din țară.

Cetățenii care călătoresc marți prin PTF Giurgiu-Ruse pot consulta aplicația "Trafic Online" disponibilă pe site-ul www.politiadefrontiera.ro, care prezintă o medie a timpilor de așteptare în punctele rutiere de trecere a frontierei pentru anumite intervale de timp.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți asta, oameni buni! Câți sinecuriști ca ăștia or fi în toată România?

2 BREAKING „Un bârlog de tâlhari” / Președintele Germaniei, atac fără precedent la conducătorii SUA

3 Presa din Ungaria / „Ursula von der Leyen face România măreață. Ce s-a întâmplat este fără precedent”

4 Cine era femeia ucisă de ICE. Proteste în mai multe orașe din SUA după violențele din Minneapolis

5 Trump aprobă sancțiunile împotriva Rusiei, punând presiune pe Putin. Senatul american se pregătește pentru un vot rapid