Tragedie în fotbal: Florin Hidișan s-a stins la 40 de ani, după o luptă cu o boală cruntă

De mai bine de 24 de ore, fotbalul intern e dominat de „realizările“ unor huligani care își fac de cap pe stadioane. Vorbim despre niște oameni care confundă arenele sportive cu junglă. În mijlocul acestei nebunii, a sosit și o veste tragică. Care te face să iei o pauză, de câteva minute, de la aceste știri cu niște descreierați în prim-plan.

Hidisan2 jpg

Florin Hidișan, acum un an, în timpul interviului acordat pentru Gazeta Sporturilor

Gazeta Sporturilor a scris despre decesul fostului fotbalist, Florin Hidișan, la doar 40 de ani. Ziarul publicase și acum un an, un reportaj dureros despre modul în care Hidișan, mijlocaș la formații precum FC Argeș, CS Otopeni, FC Brașov, UTA, Pandurii și U Cluj, se lupta cu cancerul la stomac.

Din păcate, în ciuda faptului că s-au strâns 20.000 de euro din donații, Hidișan n-a putut fi dus în Statele Unite pentru tratament. Costurile necesare erau mult mai mari. Gazeta Sporturilor a notat că fostul fotbalist ajunsese la doar 43 de kilograme din cauza ședințelor de chimioterapie. Iar astăzi, s-a stins, după această luptă cruntă cu boala.

Florin Hidișan s-a născut pe 24 iunie 1982, la Râmnicu Vâlcea. Și a adunat multe partide, în primele două ligi ale țării. Mai precis, a avut 107 meciuri și 7 goluri în primul eșalon. În „B“, a adunat 110 partide și 8 goluri.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Cine este românca Corina Tarniță, profesoara de la Princeton menționată în documentele Epstein

2 Așa o fi?

3 Căsătorită, fosta tenismenă de elită și-a făcut publică relația amoroasă cu soțul celei mai bune prietene. „Totul a ieșit la iveală. Așa ceva nu se fa…

4 „Să nu ne mire ce va urma”. Un analist explică criza profundă de încredere în instituțiile politice. Parlamentul, la cote minime

5 „România nu e ce ne-am așteptat” / Familia care a renunțat la Germania și vrea să locuiască în Grecia. Ce sfaturi a primit