Transelectrica: Noi recorduri la consumul de electricitate, pe fondul caniculei

Pe fondul temperaturilor ridicate înregistrate în ultima perioadă, valorile consumului naţional de energie, în sezonul verii, au atins cote maxime istorice, depăşindu-le pe cele înregistrate la sfârşitul lunii iunie, potrivit unui comunicat al Transelectrica, remis, vineri, AGERPRES.

Astfel, consumul maxim instantaneu între orele 13:00 şi 14:00, a fost, miercuri, 14 iulie 2021, de 8.617 MW, iar cel de joi, 15 iulie, a atins 8.687 MW.

Consumul maxim orar a fost 8.489 MW şi 8.552 MW miercuri, respectiv joi.

De asemenea, consumul mediu a fost 7.436 MW şi 7.474 MW, în cele două zile analizate. AGERPRES/(Autor: Florentina Cernat, editor: Andreea Marinescu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 Râcă între „suveraniști” / „Eu vă zic marș” / „Doamna Anca e suveranistă până la PSD”

3 Negocieri guvernamentale la Vila Lac: Bolojan, Fritz și Kelemen au plecat, Grindeanu a rămas

4 VIDEO Cutremure violente în Venezuela, primele estimări vorbeau de peste 100.000 de morți

5 Alegeri anticipate în România: Fostul judecător CCR Petre Lăzăroiu explică mecanismul dizolvării Parlamentului