Transelectrica: Noi recorduri la consumul de electricitate, pe fondul caniculei

Pe fondul temperaturilor ridicate înregistrate în ultima perioadă, valorile consumului naţional de energie, în sezonul verii, au atins cote maxime istorice, depăşindu-le pe cele înregistrate la sfârşitul lunii iunie, potrivit unui comunicat al Transelectrica, remis, vineri, AGERPRES.

Astfel, consumul maxim instantaneu între orele 13:00 şi 14:00, a fost, miercuri, 14 iulie 2021, de 8.617 MW, iar cel de joi, 15 iulie, a atins 8.687 MW.

Consumul maxim orar a fost 8.489 MW şi 8.552 MW miercuri, respectiv joi.

De asemenea, consumul mediu a fost 7.436 MW şi 7.474 MW, în cele două zile analizate. AGERPRES/(Autor: Florentina Cernat, editor: Andreea Marinescu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 Imaginea zilei în România...

2 O nouă „realizare” marca Bolojan: Carburanții continuă să se scumpească în România, deși prețul petrolului scade

3 Specialiștii Muzeului „Grigore Antipa” fac precizări despre „peștii-iepure” care au apărut în Grecia

4 Dezvăluiri din PSD / „Ne-au chemat la Vila Lac și ni s-a spus: «Trebuie să aduceți voturi»” pentru Simion”

5 Mutarea care i-ar fi fatală președintelui Nicușor Dan / „Anticipatele sunt cea mai bună soluție proastă”