Transelectrica: Noi recorduri la consumul de electricitate, pe fondul caniculei

Pe fondul temperaturilor ridicate înregistrate în ultima perioadă, valorile consumului naţional de energie, în sezonul verii, au atins cote maxime istorice, depăşindu-le pe cele înregistrate la sfârşitul lunii iunie, potrivit unui comunicat al Transelectrica, remis, vineri, AGERPRES.

Astfel, consumul maxim instantaneu între orele 13:00 şi 14:00, a fost, miercuri, 14 iulie 2021, de 8.617 MW, iar cel de joi, 15 iulie, a atins 8.687 MW.

Consumul maxim orar a fost 8.489 MW şi 8.552 MW miercuri, respectiv joi.

De asemenea, consumul mediu a fost 7.436 MW şi 7.474 MW, în cele două zile analizate. AGERPRES/(Autor: Florentina Cernat, editor: Andreea Marinescu, editor online: Simona Aruştei)


populare
astăzi

1 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

2 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

3 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 Rareș Bogdan: „De ce PNL nu trebuie să devină sluga USR” / 1000 de membri PNL, în frunte cu Emil Boc, absentează de la congresul de userizare a PNL...