Trei ambasadori ai României, acreditaţi de preşedintele Klaus Iohannis

Preşedintele Klaus Iohannis a semnat luni decretele de acreditare a trei ambasadori ai României.

Astfel, şeful statului a semnat decretul privind acreditarea Ninetei Bărbulescu, ambasador extraordinar şi plenipotenţiar al României în Australia şi în calitate de ambasador în Republica Kiribati, în Republica Fiji şi în Insulele Solomon, cu reşedinţa la Canberra.

Totodată, Ştefan Mera a fost acreditat ambasador extraordinar şi plenipotenţiar al României în Republica Federativă a Braziliei şi în calitate de ambasador în Republica Suriname, cu reşedinţa la Brasilia.

Marius Constantin Borănescu a fost acreditat ambasador extraordinar şi plenipotenţiar al României în Republica Africa de Sud şi în calitate de ambasador în Regatul Swaziland, cu reşedinţa la Pretoria. AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa! / Oamenii de afaceri acuzați de dare de mită în dosarul lui Ciprian Ciucu...

2 „Singura în stare a explica ce n-am înțeles de la început” / CTP, „ipoteză care arată a conspiraționism” despre Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Trei chestii care dau de gândit și nu sunt deloc întâmplătoare...

5 Moscova, sub asaltul dronelor ucrainene. Revoltă populară și reacția propagandei Kremlinului