Trei migranţi ucişi în Austria, după ce duba în care se aflau s-a răsturnat încercând să scape de poliţia de frontieră

Accidentul s-a produs în Burgenland, în apropiere de graniţa cu Ungaria. Douăzeci de persoane, inclusiv copii, erau înghesuite în spatele camionetei. Doi bărbaţi şi o femeie au fost ucişi, iar şoferul a fost arestat, potrivit APA. .

Ministerul austriac de Interne a anunţat, în luna mai, distrugerea unei reţele care a introdus ilegal zeci de mii de imigranţi, în principal sirieni, din Ungaria în Austria.

În 2015, 71 de cadavre, inclusiv ale unor copii, au fost găsite într-un camion sigilat în care se sufocaseră. Se pare că aceştia muriseră în timpul tranzitului către Ungaria, dar au fost descoperiţi pe partea austriacă a graniţei.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Priviți, o poză care spune multe...

3 VIDEO Trupa Nordis prezintă...

4 Asta n-o fi de DNA, cu ăsta de la PSD?

5 Ce pune la cale PSD în spatele ușilor închise. Cu cine vrea să facă Guvernul dacă PNL rămâne în opoziție. Dîncu: „Grindeanu e pregătit”