Trezoreria SUA amână termenul-limită de conformare cu sancţiunile împotriva Rusiei

Trezoreria Statelor Unite a anunţat marţi amânarea de la 5 august la 23 octombrie a termenului-limită de retragere din companiile ruseşti EN+, GAZ şi Rusal, informează Reuters.

Trezoreria americană a impus în aprilie sancţiuni împotriva miliardarului rus Oleg Deripaska şi a firmelor în care acesta este acţionar semnificativ. Măsura a fost luată ca reacţie la acţiunile ostile ale Rusiei.

Săptămâna trecută, secretarul Trezoreriei, Steve Mnuchin, a afirmat că sunt în curs discuţii productive cu Rusal, pentru eliminarea acestui concern de pe lista sancţiunilor americane.

Rusal, cel mai mare producător de aluminiu din lume, în afara Chinei, a făcut mai mulţi paşi pentru a ieşi din lista neagră de la Washington. Printre altele, a fost schimbată componenţa consiliului director. Deripaska deţine controlul asupra EN+, care la rândul său controlează Rusal. AGERPRES


populare
astăzi

1 „Am văzut ieșiri mari de bani din țară zilele astea!”

2 VIDEO Culise, trădări și scenarii. Tot ce trebuie să știi despre moțiunea de cenzură

3 BREAKING Armata Rusiei se prăbușește pe frontul din Ucraina

4 Răsturnare de situație? / Șase deputați care au semnat moțiunea de cenzură PSD-AUR anunță că nu o vor vota!

5 Stenograme din ședința PSD înainte de moțiune: Grindeanu spune că PSD „a rezistat asaltului” PNL, iar „emisarii lui Bolojan” au „eșuat lamentabil”