Tribunalul București ar putea pronunța o decizie în dosarul în care Nelu Iordache este acuzat de deturnare de fonduri

Tribunalul București ar putea pronunța vineri o decizie în dosarul în care omul de afaceri Nelu Iordache este judecat, printre altele, pentru deturnare de fonduri europene și delapidare.

Pe 29 aprilie 2013, procurorii Direcției Naționale Anticorupție au dispus trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a lui Nelu Iordache, administrator al SC Romstrade SRL, pentru mai multe infracțiuni, printre care și fraudare de fonduri europene.

DNA îl acuză pe Nelu Iordache de schimbarea, fără respectarea prevederilor legale, a destinației fondurilor europene, cu consecințe deosebit de grave (61 de acte materiale), utilizarea cu rea-credință a creditului societății (3 acte materiale), delapidare cu consecințe deosebit de grave (136 acte materiale), fals în înscrisuri sub semnătură privată (20 acte materiale de instigare și 7 de autorat), fals în înscrisuri sub semnătură privată (35 de acte materiale din care 20 de acte materiale de autorat și 15 acte materiale de instigare), două infracțiuni de spălare de bani și două de înșelăciune cu consecințe deosebit de grave, toate faptele în formă continuată.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Imagini din Europa pentru prostovanii din Ro care cred că Occidentul ne-a furat apa din Dunăre...

2 VIDEO Turcia reacționează vehement după ce două nave civile au fost lovite de drone în Marea Neagră, la plecarea din Rusia

3 Ce „coace” Tucker Carlson? /

4 Yuval Noah Harari / Douăsprezece teze despre lumea care vine

5 De citit ce spune omul ăsta! / Expert hidrotehnic, verdict dur despre soluțiile pentru Dunăre: „Frecție la picior de lemn”