Tribunalul Constituțional spaniol a anulat declarația de independență a Cataloniei

Tribunalul Constituțional al Spaniei a anulat marți declarația de independență a Cataloniei votată vineri de parlamentul regional catalan, relatează agențiile internaționale de presă.

Anularea declarației de independență survine în urma cererii formulate de guvernul de la Madrid.

În urma declarării unilaterale a independenței prin votul de vineri din parlamentul catalan, executivul spaniol a suspendat autonomia acestei regiuni și a preluat controlul direct asupra ei, urmând ca pe 21 decembrie să se desfășoare alegeri parlamentare anticipate în Catalonia.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți cu atenție ce spune omul ăsta despre actuala situație din România!

2 N-a avut gusturi rele Bill Gates...

3 Foarte interesante amănunte...

4 Foarte interesante amănunte...

5 Așa o fi?