Trump cere concedierea unei jurnaliste ce a confirmat parţial afirmaţiile preşedintelui la adresa americanilor morţi în război

Trump cere concedierea unei jurnaliste ce a confirmat parţial afirmaţiile preşedintelui la adresa americanilor morţi în război

Preşedintele american Donald Trump a cerut concedierea unei jurnaliste a postului de televiziune conservator Fox News, care a confirmat parţial afirmaţiile sale considerate denigratoare la adresa americanilor morţi în război şi relatate iniţial de revista The Atlantic, transmite sâmbătă AFP.

"Jennifer Griffin ar trebui concediată pentru acest tip de relatare. Nici măcar nu ne-a sunat pentru o reacţie. Fox News nu mai e ce-a fost", a scris vineri seara pe Twitter preşedintele american, referindu-se la jurnalista Jennifer Griffin a postului Fox News, specializată pe subiecte de securitate naţională.

În tweet-ul său, Trump a insistat că Griffin nu a confirmat "cea mai impudică" parte din materialul din revista Atlantic. "Totul dezminţit de mulţi martori", a mai scris preşedintele american.

Griffin a căutat să confirme articolul din The Atlantic, care relata că Donald Trump i-ar fi numit pe militarii americani morţi în timpul primului Război Mondial drept "cretini" şi "losers" (literal "învinşi, perdanţi", termen care are şi alte conotaţii negative - n. red.).

Jurnalista de la Fox News a declarat că, potrivit unui înalt responsabil al administraţiei Trump, preşedintele american ar fi spus, apropo de războiul din Vietnam: "A fost un război tâmpit. Oricine s-a dus acolo a fost un cretin".

Pe de altă parte, Griffin citează doi foşti înalţi responsabili ai administraţiei Trump care confirmă că preşedintele republican nu a vrut să se deplaseze cu maşina la un cimitir din apropiere de Paris pentru a aduce un omagiu militarilor americani morţi în război. AGERPRES


populare
astăzi

1 La noi poți ieși la pensie la 50 ani, în Spania firmele angajează oamenii de peste 50 ani să nu falimenteze

2 Un articol care dă fiori... / Ceva aproape inexplicabil se întâmplă în SUA...

3 „Nu mai suntem lăsați să lucrăm cu cel mai competent corp polițienesc din MAI” / Un ofițer din MAI confirmă / Mărturia unui procuror DNA despre cum a ajun…

4 Augustin Lazăr / A fost indicat public un mic grup, obedient, din justiţie, cu legături în mediul politic, cunoscut în media ca „CSM-ul nevestelor”

5 Sexul în avion, doar un mit? / Și un lucru pe care îl fac pasagerii, iar stewardeselor le place în secret