Trump consideră că moneda euro este devalorizată în raport cu dolarul

Preşedintele SUA, Donald Trump, a susţinut marţi că moneda euro este devalorizată în raport cu dolarul, fapt care dezavantajează exportatorii americani, el criticând astfel din nou politica monetară a Federal Reserve, relatează DPA.

''Euro şi alte monede sunt devalorizate în raport cu dolarul, plasând SUA într-un mare dezavantaj. Rata dobânzii Fed (Federal Reserve, n.red.) este prea mare, ceea ce se adaugă constrângerilor cantitative'', a scris Trump pe Twitter.




Trump a criticat adesea în ultimele luni banca centrală americană pentru deciziile acesteia de a creşte rata directoare a dobânzii.

El a făcut astfel o legătură şi cu un articol din presă despre ''turismul în exces'' în Europa, pus în articol pe seama preţurilor accesibile.

Luni, Trump criticase şi China pentru devalorizarea monedei sale naţionale, pe care el o vede ca fiind o modalitate de subvenţionare a economiei chineze.AGERPRES


populare
astăzi

1 SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze

2 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

3 Așa o fi?

4 Grinzi de oțel „îndoite ca niște țigări” în fostul sediu al Pfizer din New York

5 De citit...