Trump îl acuză pe Macron că trimite 'semnale amestecate' Iranului

Preşedintele american Donald Trump a declarat joi că nimeni nu este autorizat să discute cu Iranul în numele Statelor Unite şi l-a acuzat pe omologul său francez Emmanuel Macron că trimite "semnale amestecate" Teheranului în legătură cu posibile discuţii, informează Reuters.

"Ştiu că Emmanuel vrea să facă bine, la fel ca toţi ceilalţi, dar nimeni nu vorbeşte pentru Statele Unite, doar Statele Unite însele", a scris Trump într-o serie de postări pe Twitter, în timp ce tensiunile între Washington şi Teheran sunt exacerbate.

Nu a fost clar imediat la ce se referea Trump, dar potrivit unei informaţii la începutul acestei săptămâni, Macron l-a invitat pe preşedintele iranian Hassan Rouhani la summitul G7 din această lună pentru a se întâlni cu Trump. Un diplomat francez a negat informaţia miercuri.AGERPRES


populare
astăzi

1 „Statul român este un stat ticălos, care a alungat milioane de români din țară. Este cel mai corupt și ineficient stat din Europa”

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 Așa o fi?

4 Un italian a refuzat să întrețină relații sexuale cu soția, iar femeia l-a reclamat la 112. Cum a motivat respingerea

5 „Suntem conduşi de Olguţa şi Claudiu Manda, asta este realitatea. Cea mai ascultată voce din partid nu este Sorin Grindeanu”