Trump limitează accesul în SUA pentru cetăţenii din Nigeria şi alte cinci ţări

Preşedintele american, Donald Trump, a decretat vineri noi restricţii pentru accesul în Statele Unite al cetăţenilor din şase noi state, printre care Nigeria, cea mai populată ţară din Africa, după un foarte controversat decret împotriva imigraţiei, scrie AFP.

Noua măsură se referă, de asemenea, la Eritreea, Kârgâzstan, Myanmar, Sudan şi Tanzania, au anunţat responsabili din cadrul administraţiei americane.

Un prim set de interdicţii sau restricţii privind intrarea în SUA a fost instituit la scurt timp după venirea preşedintelui Donald Trump la Casa Albă, în ianuarie 2017, vizând principalele ţări musulmane.

Măsura a provocat critici virulente în SUA, la fel şi în cadrul comunităţii internaţionale.AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 De citit...

3 BREAKING Nume surpriză la Apărare în Guvernul Tomac. Trei consilieri ai președintelui, pe lista miniștrilor

4 VIDEO „Ești proastă!” / Derapaj total al lui Trump la NBC: o jignește pe jurnalista Kristen Welker și iese din interviu în plin schimb de replici

5 VIDEO Viitorul e prezent...