Trump va avea o întrevedere cu Erdogan în mai, înainte de summitul NATO, anunță șeful diplomației turce

Președintele Turciei, Recep Tayyip Erdogan, va avea o întrevedere cu omologul său american, Donald Trump, în mai, înaintea summitului NATO, a anunțat miercuri șeful diplomației turce, Mevlut Cavusoglu, informează agenția de presă Reuters.

Surse din cadrul președinției turce, citate de Anadolu, au informat luni că Donald Trump i-a telefonat lui Erdogan pentru a-l felicita în urma câștigării de către acesta a referendumului menit să-i întărească prerogativele prezidențiale.

Acest gest al lui Donald Trump a stârnit critici în UE, care a cerut începerea unei anchete asupra unor presupuse nereguli în timpul acestui referendum.

De asemenea, principalul partid de opoziție din Turcia a cerut oficial, marți, anularea referendumului privind întărirea prerogativelor președintelui Recep Tayyip Erdogan.

AGERPRES


populare
astăzi

1 BREAKING Guvernul Veștea, girat de președintele Nicușor Dan, a picat în Parlament

2 Hopa, ce avem noi aici?

3 O informație interesantă

4 Ucraina îl umilește din nou pe Putin. Inovațiile ucrainenilor erodează avantajul numeric al Rusiei

5 Așa arată un maimuțoi al păpușarilor...