Tulcea: Minori de 12 şi 13 ani, cercetaţi după ce au încercat să jefuiască o bancă

Tulcea: Minori de 12 şi 13 ani, cercetaţi după ce au încercat să jefuiască o bancă

Doi minori din oraşul tulcean Isaccea, cu vârste de 12 şi 13 ani, sunt cercetaţi de poliţişti după ce au încercat să jefuiască o agenţie bancară din oraş, se arată într-un comunicat de presă remis marţi de Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ).

Astfel, în prima zi de Paşte, cei doi copii au spart geamul de la uşa de la intrare în agenţia bancară şi un altul lateral, apoi au scos din funcţiune sistemul de supraveghere video, cu scopul de a sustrage bani, însă nu au găsit niciun leu în banca respectivă.

"În cauză, poliţiştii au întocmit dosar de cercetare penală sub aspectul săvârşirii infracţiunii de tentativă la furt calificat. În continuare se efectuează cercetări", se mai specifică în comunicatul IPJ Tulcea. AGERPRES / (AS - autor: Luisiana Bîgea, editor: Marius Frăţilă, editor online: Gabriela Badea)


populare
astăzi

1 Nu mai sunt bani? / Mica Recalculare a pensiilor, în ritm de melc. Doar 65.000 de decizii emise, sub 10%. Ce probleme sunt?

2 Începe „curățenia” în companiile de stat. Vicepremierul Oana Gheorghiu va coordona reforma, iar „lista neagră” va fi aprobată joi

3 Țara care ar sări prima în ajutorul României dacă am fi atacați. Istoric: „Un vecin bun e mai valoros ca un frate aflat departe”

4 BREAKING Curtea de Justiție a UE a stabilit că salariile și pensiile magistraților din România trebuie să fie mari, dar corelate cu salariul mediu di…

5 Impozitul pe mașini, în funcție de capacitatea motorului, dar și de norma de poluare. Autoturismele pentru care taxele ar putea scădea