Turcia extinde starea de urgență cu încă trei luni (guvern)

Guvernul turc a decis să extindă starea de urgență impusă după tentativa de puci de la 15 iulie cu încă 90 de zile, a anunțat purtătorul de cuvânt al cabinetului de la Ankara, vicepremierul Noman Kurtulmus, citat de Reuters.

Kurtulmus a declarat, în cadrul unei conferințe de presă după ședința de guvern, că decizia a fost luată "pentru nimici organizațiile teroriste". El a mai spus că decizia va intra în vigoare la 19 octombrie, când expiră primele trei luni.

AGERPRES/ (AS — editor: Ana Maria Luca)


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 Așa o fi? / Asta e țara în care am ajuns să trăim?

3 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

4 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

5 Băsescu: „Era o cămară întreagă cu șobolani roșii și galbeni” / Fostul președinte îl critică pe Bolojan și spune că Nicușor Dan „nu poate servi țara”