Turcia: Un câine meloman face senzație pe rețelele de socializare

Turcia: Un câine meloman face senzație pe rețelele de socializare

Un câine vagabond meloman a devenit celebru pe rețelele de socializare, după distribuirea unui filmuleț în care acesta apare pe scenă în timpul unui concert de muzică clasică din Turcia, informează AFP.

Sursa foto: IKSEV / Facebook

Întâmplarea a avut loc săptămâna trecută în apropiere de Izmir, în vestul Turciei: în timp ce Orchestra de Cameră din Viena, condusă de către suedezul Ola Rudner, interpreta Simfonia a IV-a de Felix Mendelssohn, câinele a pătruns pe scenă, părând absorbit de muzică.

Animalul înaintează câteva momente înainte de a se așeza la picioarele unui violonist — care nu își poate reprima un zâmbet — și apoi cască, în timp ce o parte dintre spectatori izbucnesc în râs și aplaudă.

Filmulețul cu întâmplarea petrecută la Festivalul Internațional de la Izmir s-a răspândit rapid pe rețelele de socializare din Turcia, țară unde animalele fără stăpân sunt în general tratate cu respect.

"Cel mai drăguț moment din muzica clasică", a comentat pe Twitter Fazil Say, pianistul turc de renume mondial, prezent la festival.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Monica Pop și prietenele sale, date afară dintr-un restaurant din Capitală. „S-a purtat execrabil”

2 „Nemuritorii” / șefii încremeniți în funcții publice din instituții-cheie

3 Cât de importantă mai e România pentru aliați. Mesajul al lui Armand Goșu: „Occidentalii nu-s tâmpiți să-i facem din vorbe”

4 Scandal în Franţa, după ce soția președintelui a fost înregistrată făcând o remarcă vulgară despre activistele feministe. „E timpul ca soții Macron să…

5 Haos pe portavionul USS Harry S. Truman. Un crucișător american a confundat propriile avioanele F / A-18 Super Hornet cu rachete inamice