Turcia/ alegeri municipale: Candidatul AKP conduce la Istanbul, cel al opoziţiei are un avans sensibil la Ankara

Binali Yildirim, fost premier şi preşedinte al parlamentului, este pe primul loc în cursa pentru primăria oraşului Istanbul, informează agenţia de ştiri Anadolu, preluată de dpa.

După numărarea a 88% din voturi, Yildirim, din partea Partidului justiţiei şi dezvoltării (AKP), deţine 49,6% din sufragii.

Candidatul opoziţiei Ekrem Imamoglu este creditat cu 47,7% din voturi.

Imamoglu, din partea Partidului republican al poporului (CHP) şi al alianţei de centru-dreapta Iyi, a declarat în cadrul unei conferinţe de presă: "Din nefericire este vorba despre o manipulare reală". El le-a cerut oamenilor să monitorizeze atent numărarea voturilor.

Centrul cultural şi de afaceri al ţării a fost condus de tabăra islamistă conservatoare din 1994, anul în care Recep Tayyip Erdogan, acum preşedinte, a fost ales primar al Istanbulului.

Mansur Yavas, candidatul opoziţiei pentru primăria din Ankara, deţine un avans sensibil, potrivit Anadolu.

Yavas, din partea CHP, are 49,8% din voturi, un avantaj sensibil în faţa rivalului din partea AKP.

Fostul ministru Mehmet Ozhaseki este candidatul AKP pentru capitala Turciei, care a fost controlată de conservatori din 1994.AGERPRES


populare
astăzi

1 Părinții primarului Negoiță au dat 2,8 milioane de euro pe o vilă în Italia în Civitavecchia cu 23 de camere și un restaurant pe plajă

2 Pericolul unei revolte la Moscova a apropiaților lui Serghei Șoigu. Presa rusă: Kremlinul blochează internetul în centrul capitalei ruse

3 DOCUMENTE Miza e protejarea lui Voineag / Conflict major între CSM-Secția pentru procurori și Inspecția Judiciară din cauza documentarului Recorder

4 Recomandarea Barclays către investitori: Vindeți titlurile României și cumpărați-le pe cele ale Ungariei!

5 SUA a cerut Israelului să nu mai atace unele obiective din Iran. Motivele îngrijorării Washingtonului