Turiştii care intră în Grecia pe la Promachonas începând de marţi vor trebui să prezinte un test COVID-19 negativ

Turiştii care intră în Grecia pe la Promachonas începând de marţi vor trebui să prezinte un test COVID-19 negativ

Turiştii care vor intra în Grecia pe la punctul de trecere a frontierei Promachonas vor trebui să prezinte începând de marţi, 14 iulie, ora locală 06.00, un test molecular negativ efectuat cu cel mult 72 de ore înainte care să ateste că nu sunt infectaţi cu noul coronavirus, a decis guvernul de la Atena, relatează agenţiile AFP, EFE şi publicaţia greacă keeptalkinggreece.com .

Călătorii care intră în Grecia pentru ''motive neesenţiale'' - adică turiştii - vor trebui să prezinte la punctul vamal Promachonas un test molecular COVID-19 ''negativ'', a declarat vineri purtătorul de cuvânt al guvernului de la Atena, Stelios Petsas.

De asemenea, călătorii vor trebui să completeze formularul 'Passenger Location Form' (PLF) cu cel mult 24 de ore înaintea sosirii lor în Grecia.

Aceste decizii survin după ce numeroase cazuri de COVID-19 au fost descoperite în rândul turiştilor străini veniţi în Grecia prin punctul de trecere de la Promachonas.

Agenţia France Presse scrie că, vineri, 29 de turişti veniţi din Bulgaria şi România au fost testaţi pozitiv la coronavirus la Promachonas.AGERPRES


populare
astăzi

1 Ce se întâmplă oare? / Un editorial care dă de gândit despre PSD. S-a format masa critică pentru măturarea grupării Ciolacu-Grindeanu?

2 Cea mai nouă și dătătoare de speranță predicție a lui Ray Kurzweil, unul dintre cei mai cunoscuți futurologi ai Silicon Valley

3 BREAKING Moment negru în Justiție! / Sute de dosare de corupție dinamitate după ce Curtea Supremă a decis că polițiștii judiciari de la DGA au dreptul s…

4 BREAKING Se strânge lațul? / Păgubiții Nordis fac plângere penală la DNA împotriva lui Ciolacu, Grindeanu și Vicol

5 BREAKING Ce se întâmplă? / Portavionul american USS Nimitz și-a schimbat brusc traseul și se îndreaptă spre Orientul Mijlociu!