Ucraina a confiscat un echipament folosit de către Rusia pentru a lansa atacuri informatice (SBU)

Serviciul de Securitate al Ucrainei (SBU) a confiscat în mai și iunie un echipament aparținând unor agenți ruși și care a fost folosit pentru a lansa atacuri informatice împotriva Ucrainei și a altor țări, a indicat SBU vineri într-un comunicat, citat de Reuters.

''Polițiștii au confiscat echipamentul serverului care a fost folosit de serviciile secrete ruse în atacul cibernetic', a afirmat SBU, adăugând că investigațiile sunt în curs de desfășurare.

Un atac informatic care a început în Ucraina s-a extins în întreaga lume marți a afectat mii de calculatoare și a condus la închiderea unor porturi, fabrici și birouri în circa 60 de țări.

Politicieni ucraineni au acuzat imediat Rusia, dar un purtător de cuvânt al Kremlinului a respins acuzațiile, considerându-le ca fiind neîntemeiate.

AGERPRES


populare
astăzi

1 Așa o fi?

2 Foarte interesante amănunte...

3 Cartea de identitate, mai ușor de obținut: fără acte de stare civilă

4 Așa o fi?

5 VIDEO „Cum să trăiască mai bine oamenii? Cu lozinci?” / Dialog tensionat între Călin Georgescu și Anca Alexandrescu la Realitatea Plus