Ucraina: Conferinţă de presă a preşedintelui Zelenski, un record mondial

Volodimir Zelenski, fost actor ales în aprilie în funcţia de preşedinte al Ucrainei, a înregistrat joi un record ţinând o conferinţă de presă care a durat mai mult de nouă ore, cea mai lungă din istorie, potrivit Agenţiei naţionale ucrainene de înregistrări în domeniu, relatează AFP.

La aproape opt ore de la începerea conferinţei de presă, desfăşurată într-o sală în centrul Kievului, un reprezentant al agenţiei a anunţat recordul.

Preşedintele Zelenski a reacţionat exprimându-şi surprinderea, afirmând că este o persoană ''modestă'' şi că urăşte aniversările.

Recordul anterior a fost deţinut de preşedintele belarus Aleksandr Lukaşenko, cu o conferinţă de presă care a durat mai mult de şapte ore, potrivit presei ucrainene.

Preşedintele ucrainean a abordat mai multe subiecte precum conflictul din estul Ucrainei, relaţiile cu Rusia sau convorbirea sa telefonică cu preşedintele american Donald Trump, a cărui dezvăluire l-a determinat să ajungă ameninţarea unei proceduri de demitere iniţiate de democraţi.AGERPRES


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici, nea Ilie?

2 „Dacă pierde puterea, va fi spânzurat de un stâlp de iluminat”

3 Așa o fi? / Să-i credem pe ruși?

4 Italia plătește noi milioane pentru iahtul confiscat de la oligarhul Melnicenko

5 VIDEO 397 km de autostradă de la București la Pașcani pe Autostrada Moldovei?