Ucraina naționalizează cea mai mare bancă din țară

Ucraina a anunțat duminică seară naționalizarea celei mai mari bănci comerciale din țară, PrivatBank, într-o tentativă de a evita prăbușirea sistemului bancar din această fostă republică sovietică devastată de război, scrie AFP.

Această preluare a controlului intervine după mai multe luni de zvonuri, PrivatBank înmulțindu-și, potrivit presei locale, creditele neperformante.

AGERPRES


populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

3 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

4 Părinții primarului Negoiță au dat 2,8 milioane de euro pe o vilă în Italia în Civitavecchia cu 23 de camere și un restaurant pe plajă

5 Realitatea Plus scade în fața unei televiziuni rivale. Un post tv dintre primele 3 pierde puternic audiență