Ucraina restabileşte conexiunea la internet între Centrala Nucleară Zaporojie şi Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică

Conexiunea la internet a fost pierdută la 30 mai, dar a fost restabilită la 10 iunie, permiţând AIEA să reia monitorizarea datelor de la centrală, a anunţat Energoatom, sâmbătă, într-o declaraţie de presă.

Agenţia Internaţională a Energiei Atomice (AIEA) ”acţionează activ” în vederea organizării unei vizite la Centrala Nucleară Zaporojie, căreia Ucraina i s-a opus din nou joi, atât timp cât instalaţia este ocupată de către Rusia.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

3 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

4 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”

5 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate