Ucraina și Rusia și-au suspendat legăturile aeriene directe

Zborurile directe între Ucraina și Rusia au fost complet suspendate duminică, marcând un nou episod al crizei dintre Kiev și Moscova, care va afecta sute de mii de pasageri, informează AFP.

Ultimul avion de linie de la Moscova a aterizat la Kiev în noaptea de sâmbătă spre duminică. Astfel că niciun zbor direct nu mai leagă cele două state, între care călătoresc cu avionul circa 100.000 de pasageri lunar.

Această măsură a intervenit în contextul în care cele două țări traversează o situație de criză fără precedent după dezmembrarea fostului spațiu sovietic, marcată de anexarea în martie 2014 a peninsulei Crimeea de către Rusia și de un conflict sângeros în estul Ucrainei.

Pasagerii ucraineni și ruși pot călători între cele două țări cu autovehicule sau cu trenul. Călătoria se poate face și cu avionul dar cu escală în altă țară, respectiv la Chișinău în Republica Moldova, la Minsk în Belarus sau la Riga în Letonia. AGERPRES


populare
astăzi

1 Citiți și voi ce se întâmplă în Serbia după ce China a pus mâna pe cele mai mari zăcăminte de cupru și aur din Europa

2 Țara în care am ajuns să trăim...

3 Țara în care am ajuns să trăim...Citiți în ce buzunare se scurg banii noștri, împrumutați cu dobânzi exorbitante...

4 Răsturnare de situație / Cine este femeia căreia Epstein i-a lăsat prin testament cea mai mare parte a averii

5 VIDEO Așa o fi? / Imagini din sursă oficială cu un OZN?