Ucraina anchetează aproape 26.000 de cazuri de crime de război: 135 de persoane au fost puse sub acuzare

Dintre cei puşi sub acuzare, aproximativ 15 sunt în custodia ucrainenilor şi restul, 120 de oameni, sunt încă liberi, a precizat Bilousov pentru Reuters.

Treisprezece cazuri au ajuns în instanţă şi până acum s-au pronunţat şapte verdicte.

În mai, un soldat rus în vârstă de 21 de ani a devenit prima persoană condamnată într-un proces pentru crime de război în Ucraina, de la startul invaziei. El a fost condamnat la închisoare pe viaţă pentru că a ucis un civil neînarmat.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Încă o dovadă a prostiei crase a lui Câciu, de două ori ministru PSD...

2 „Dacă v-ați afla într-o barcă cu Bolojan și Grindeanu, pe care l-ați arunca?” Răspunsul dat de Nicușor Dan

3 Așa o fi?

4 Citiți și voi ce-a ajuns Cioloș...

5 Povestea cercetătoarei române briliante de care se tem hackerii și giganții tech. Americanii au inclus-o în topul celor mai străluciți savanți