UE: Von der Leyen îşi va prezenta marţi noua echipă la Comisia Europeană

Viitoarea preşedintă a Comisiei Europene, nemţoaica Ursula von der Leyen, a anunţat joi că îşi va prezenta marţea viitoare, 10 septembrie, noua echipă care va alcătui executivul european, informează AFP.

Într-o postare pe Twitter, Ursula von der Leyen s-a declarat ''bucuroasă de a-i fi primit pe candidaţii tuturor statelor membre ale UE'', după nominalizarea de către autorităţile italiene a lui Paolo Gentiloni pentru un post în noul executiv european.

Italia era singura dintre cele 27 de state membre ale Uniunii Europene care nu propusese încă un candidat, aminteşte France Presse. AGERPRES


populare
astăzi

1 Degringoladă în PSD / „Nu mă văd într-un partid cu Sorin Grindeanu la conducere. Uită-te în sondaje: cel mai mare partid este AUR”

2 VIDEO Premiul Darwin pentru prostie / Momentul în care un turist bulgar este mușcat de urs, în zona Barajului Vidraru

3 Fraților, e groasă treaba / Lia Savonea ar solicita Guvernului Bolojan drepturi salariale de 1 miliard de euro

4 Karner explică de ce Austria a blocat aderarea României în Schengen din 2022: „A fost una dintre cele mai dificile decizii din cariera mea”

5 SURSE Nicușor Dan amână desemnarea premierului. Tomac nu are majoritate