UIMITOR / Iată ce au construit chinezii

Chinezii nu încetează să ne uimească. În Qinhuangdao, provincia Hebei, s-a lansat un traseu experimental pentru un nou mijloc de transport în comun. Și totul la doar câteva luni de la anunțarea oficială a proiectului și a designului! 

Vehiculul se poate deplasa cu până la 60km/h și asigură o înălțime de doi metri pentru autoturismele care trec prin el. Are 21 de metri lungime si poate transporta până la 1400 de pasageri. De asemenea, mai multe astfel de platforme pot fi cuplate între ele.




populare
astăzi

1 VIDEO „Putin a zis că se retrage după ce a văzut clipul” / Videoclipul cu Radu Miruță care a încins spiritele pe internet

2 Despre lovitura asta încasată de americani de la iranieni s-a vorbit foarte puțin. Or mai fi și altele?

3 Antena 3 a rămas cu „ventilatorul” pornit lângă Daciana

4 PSD a ajuns la distanță de trei procente de USR. Ce scor înregistrează AUR și PNL în ultimul sondaj INSCOP

5 Dilema ghiocelului / „Mașina în care s-a urcat costa 50.000 de euro” / O fotografie distribuită de Lucian Mîndruță a încins Facebook-ul