ULTIMA ORĂ Guvernul vrea să atragă o investiție majoră de la giganții IT în România. Una dintre companiile vizate ar fi Microsoft

Guvernul a discutat în ședința de miercuri, 9 iunie, un Memorandum confidențial care vizează atragerea unei investiții majore de la giganții IT în România, au declarat joi pentru HotNews.ro mai multe surse guvernamentale. În document nu este menționată o companie anume, însă printre cele vizate ar fi Microsoft, susțin sursele.

Demersul a fost inițiat la nivelul Secretariatului General al Guvernului (SGG), având ca argument nevoia de digitalizare a României, a precizat pentru HotNews.ro o altă sursă guvernamentală.

Un anunț oficial ar urma să fie făcut în următoarea perioadă, a mai precizat pentru HotNews.ro un alt oficial guvernamental.


populare
astăzi

1 VIDEO Așa o fi?

2 Voi ați citit asta? / Nici cei mai nenorociți cămătari nu fac așa!

3 Voi ați citit asta, ce ne pregătesc ăștia?

4 Violatorul evadat din Penitenciarul Craiova, ucis după ce nu s-a supus somațiilor

5 Panică în Piața Roșie din Moscova. Soldații ruși au fugit spre adăposturi în timpul repetiției pentru parada de 9 Mai