ULTIMA ORĂ Președintele Franței, Emmanuel Macron, a fost confirmat cu COVID

ULTIMA ORĂ Președintele Franței, Emmanuel Macron, a fost confirmat cu COVID

Președintele francez Emmanuel Macron a fost testat pozitiv pentru Covid-19, a anunțat joi dimineață Palatul Elysee, potrivit Reuters.

”Președintele Republicii a fost diagnosticat astăzi pozitiv pentru Covid-19. Diagnosticul a fost pus în urma unui test PCR făcut după apariția primelor simptome”, se spune în comunicatul oficial.

Potrivit sursei citate, președintele se va izola în următoarele șapte zile.

Președintele francez își va anula toate evenimentele din următoarea perioadă, inclusiv vizita pe care trebuia să o facă în Liban.

Președinția a spus că, la acest moment, nu se știe cum s-a infectat Macron cu noul coronavirus.

Franța a înregistrat oficial, până acum, 2,4 milioane de cazuri de Sars-Cov-2, fiind pe locul 5 în lume din punct de vedere al numărului de infecții, și a raportat peste 59.000 de decese asociate cu Covid-19.


populare
astăzi

1 BREAKING DNA a găsit la domiciliul primăriței din Olteni / Teleorman 251.860 de euro, 90.100 de lei și 320 de dolari

2 VIDEO Trump Jr. / „Am fost la Monaco, jumătate dintre mașinile de superlux sunt ale ucrainenilor”

3 Document / „Europa va fi de nerecunoscut” / Noua strategie de securitate a SUA dă fiori...

4 VIDEO Pe asta ați văzut-o?

5 Ce lefuri aveau securiștii din România în anii de glorie ai comunismului. Regimul îi recompensa cu salarii mai mari decât în Armată