ULTIMA ORĂ/Coronavirus: OMS a ridicat amenințarea internațională la „foarte ridicată”

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) a anunțat vineri că a ridicat la "foarte ridicat" nivelul de amenințare legat de noul coronavirus, care a contaminat circa 79.000 de persoane în China și peste 5.000 în restul lumii, scrie AFP.

"Trebuie acum să ridicăm evaluarea riscului de propagare și a riscului de impact a Covid-19 la un nivel foarte ridicat la nivel mondial", a declarat directorul general al OMS, Tedros Adhanom Ghebreyesus, într-o conferință de presă.

Vom reveni cu amănunte


populare
astăzi

1 Hopa, ce avem noi aici?

2 „Echipa de securici, șmecheri, plagiatori și oameni cu o grămadă de contracte cu statul care s-a aliniat în spatele lui Bolojan”

3 Țața convertită la politică, gest de doi lei la adresa „noului dușman al poporului”

4 Asta e România onestului Nicușor Dan?

5 O nouă postare ciudată a președintelui SUA...