Un adolescent de 18 ani a devenit cel mai tânăr miliardar din lume. Cu ce se ocupă Clemente

Clemente Del Vecchio este de naționalitate italiană și are doar 18 ani, el fiind moștenitorul fondatorului Luxottica.

Clemente Del Vecchio  FOTO: Facebook

Clemente Del Vecchio FOTO: Facebook

Clemente Del Vecchio este cel mai tânăr miliardar din lume. Tatăl său, Leonardo, a murit în vara anului trecut și astfel tânărul a moștenit o avere de 3,5 miliarde de dolari, net, potrivit Forbes.

Tatăl său a fost fondatorul Luxottica și a deținut, printre altele Sunglass Hut, Ray-Ban și Oakley.

„Clemente Del Vecchio este unul dintre cei șase copii ai lui Leonardo Del Vecchio, regretatul președinte al EssilorLuxottica, cea mai mare firmă de ochelari de vedere din lume.

Tânărul de doar 18 ani a moștenit un pachet de 12,5% din holdingul tatălui său.

Pe lângă EssilorLuxottica, mai detine actiuni la asiguratorul Generali, băncile Mediobanca și UniCredit si dezvoltatorul imobiliar Covivio”, scrie ziare.com.

Sursa: adevarul.ro


populare
astăzi

1 Relaxare la admitere / Peste 40 de facultăți primesc studenți pe bază de dosar în 2026

2 De citit ce spune omul ăsta, cam singurul care nu vinde iluzii...

3 Țara în care am ajuns să trăim... În alte vremuri, ăsta ar fi pățit-o rău de tot. Acum a pierdut doar o sinecură...

4 Judecați voi... / Condiții „corespunzătoare”, nici o amendă / Șapte instituții au controlat azilele lui Pașca până în 2026

5 „Mi-e rușine” / Imagini greu de privit într-un spital din Republica Moldova. Ministrul Sănătății, în lacrimi