Un al treilea angajat al Penitenciarului Jilava - confirmat cu noul coronavirus

Un al treilea angajat al Penitenciarului Bucureşti-Jilava a fost confirmat cu noul coronavirus, potrivit unui comunicat al Administraţiei Naţionale a Penitenciarelor (ANP) transmis, sâmbătă, AGERPRES.

"La testele efectuate angajaţilor contacţi a fost obţinut un singur nou rezultat pozitiv, cel al unui poliţist de penitenciare care şi-a exercitat atribuţiile de serviciu în sectorul administrativ. De asemenea, primele rezultate ale testelor efectuate în rândul deţinuţilor sunt negative. Se continuă procesul de testare atât a cadrelor, cât şi a persoanelor private de libertate contacţi", precizează ANP.

Sursa citată precizează că se continuă implementarea măsurilor igienico-sanitare, monitorizarea medicală a tuturor deţinuţilor şi triajul epidemiologic al angajaţilor, la intrarea şi ieşirea din serviciu, conform planificărilor.

Un angajat al Penitenciarului Bucureşti-Jilava a fost confirmat pozitiv, marţi, la testul pentru COVID-19, iar un al doilea angajat al unităţii - joi. AGERPRES


populare
astăzi

1 Mafia Nordis contraatacă / Laura Vicol îi face plângere penală lui Siegfried Mureșan: „Acest aservit străinilor mă amenință”

2 „Acum două luni fugea de funcția de premier, acum și-o dorește. A dus PSD la 13%”

3 O influenceriță, refuzată la îmbarcare de Lufthansa din cauza ținutei: „Ești dezbrăcată”

4 Eugen Tomac explică de ce Nicușor Dan este considerat „pesedist”

5 Atacul iranian devastator asupra bazei navale americane din Bahrain: Noi dezvăluiri despre pagube și o reconsiderare strategică a SUA